STĀSTI.

ŠODIENAS DZĪVESSTILS BRĪNIŠĶĪGĀKAI RĪTDIENAI.

STĀSTI.ŠODIENAS DZĪVESSTILS BRĪNIŠĶĪGĀKAI RĪTDIENAI.

Šodien dzīvesstils nozīmē daudz ko vairāk par modi un aksesuāriem. Tas nozīmē idejas nākotnei. Tāpēc labāk, lai šīs idejas tiek realizētas, nevis vienkārši apkopotas uz papīra. Mūsu stāstos jums tagad ir iespēja satikt dažus no šiem cilvēkiem, kuri tieši tā arī dara. Pievienojieties mums, kad mēs atklājam pārsteidzošus jautājumus un līdzvērtīgi neparastas atbildes uz tiem. Jo šodienas laikmeta gara definīcija nozīmē būšanu soli priekšā arī garīgi.

Apmeklējiet BMW dzīvesstila veikalu Dārzciema ielā 64A, Rīgā – pie oficiālā BMW pārstāvja Latvijā.
Darba laiks: pirmdiena-piektdiena no 09:00 līdz 18:00.

Read more

VECĀ PĀRVĒRŠANA JAUNAJĀ: VISLABĀKĀS RADOŠĀS PĀRSTRĀDES IDEJAS.

Šajā attēlā parādīt Rasa Vēbere [Rasa Weber] un Esija Glomba [Essi Glomb], divas dizaineres no Berlīnes, kas eksperimentēja ar mikroaļģēm savos jaunu krāsvielu meklējumos.

 

 

Ilgtspējīgi izstrādājumi ir videi draudzīgi. Bet vai tie atstāj ilgstošu iespaidu? Atbildi sniedz šie BMW i kolekcijas piederumi, kurus radījuši dizaineri Berlīnē. Tāpēc dosimies pilnīgi elektriskā braucienā pa pilsētu un veiksim jaunus atklājumus – piemēram, ābolu ādu.

Attiecībā uz pārstrādātiem izstrādājumiem mēdzam domāt par raupju papīru un masīviem plastmasas krēsliem, nevis par izsmalcinātiem aksesuāriem. Pārstrādājot atkritumus izstrādājumu dizainam, varam izmantot arī to sastāvā esošos izejmateriālus. Šajā gadījumā atslēgas vārds ir “radoša atkārtota izmantošana”.

Read more
Attēlā lapaspusē pa kreisi parādīts pārstrādes simbols un tam blakus – radošas atkārtotas izmantošanas simbols.

 

 

Berlīnes dizaineru Rasas Vēberes un Esijas Glombas uzmanība ilgtspējīgiem izstrādājumiem pievērsta jau gadiem ilgi. Viņas savā dizaina studijā “Blond & Bieber”, piemēram, izstrādājušas ekoloģiskas auduma krāsas, kas iegūtas no mikroaļģēm.

Read more
Šajā attēlā parādītas abas dizaineres Rasa Vēbere un Esija Glomba, pa kreisi – savā studijā, pa labi – braucot BMW i3.

 

 

Raugoties nākotnē: dizaineres Rasa Vēbere (pa kreisi) un Esija Glomba, braucot cauri Berlīnei BMW i3 un atklājot aizraujošas radošas atkārtotas izmantošanas idejas.

Read more

Atklājot radošas atkārtotas izmantošanas idejas attiecībā uz penāli.

Rasas Vēberes un Esijas Glombas pirmā pietura ir kafejnīca Šprē upes krastā. Tur viņas satiek Kristīni Arltu [Christine Arlt] un Ulrihu Rīdelu [Ulrich Riedel] no “Manaomea”, zīmola, kas atrodas Olhingā netālu no Minhenes. Uzņēmējiem ir unikāla iespēja lietot radošu atkārtotu izmantošanu: viņi ražo zīmuļus no tekstila un lauksaimniecības blakusproduktiem.

Ulrihs Rīdels paskaidro, kāpēc koka zīmuļi nav īsti ilgtspējīgi izstrādājumi: “Kokam jāatbilst noteiktiem kvalitātes kritērijiem, un tajā nedrīkst būt nekādi zari. Pēc tam, kad tas ir sazāģēts un safrēzēts, tikai 20% koka īstenībā tiek izmantoti zīmuļu korpusiem. Pārējais pārvēršas koka skaidās.” Tas nav gluži tas, ko varētu nosaukt par pārdomātu resursu lietojumu.

Read more
Mazajā attēlā dizainere Rasa Vēbere sarunājas ar Kristīni Arltu un Ulrihu Rīdelu no zīmola “Manaomea”. Lielajā attēlā parādīti divi, radoši atkārtoti izmantojot resursus, ražoti zīmuļi un penālis.

 

 

Kristīne Arlta,“Manaomea” līdzdibinātāja un vadošā partnere.
“Ražojam zīmuļus no audumu atgriezumiem, kas atlikuši no automobiļu sēdekļu ražošanas.”

BMW i kolekcijai Kristīne Arlta un Ulrihs Rīdels izstrādājuši ģeniālu radošas atkārtotas izmantošanas ideju: rakstīšanas komplektu, kas izgatavots no automašīnas sēdekļu pārklāju izgatavošanas atlikumiem. “Manaomea” iegādājas auduma atgriezumus no BMW, lai tos radoši izmantotu.

“Mēs ražojam zīmuļus, piemēram, arī no veciem apģērbiem,” papildina Kristīne Arlta. “Aizraujošais tajā ir individuālais raksturs, kādu pārstrādes gaitā iegūst izstrādājumi. Kad zīmulis ir ražots īpaši man no kāda mana vecā apģērba gabala, man ir patiešām personiska saikne ar šo izstrādājumu.”

Kaut kas izmetams pārvēršas jaunā personīgā priekšmetā – šī radošā atkārtotā izmantošanas ideja ir tiešām tālredzīga. Kristīne Arlta savu alternatīvu vienkāršai izmešanai apraksta šādi: “Jo spēcīgāka ir jūsu personiskā saikne ar kādu izstrādājumu, jo vairāk jūs to novērtēsiet un jo ilgāk to, visticamāk, lietosiet.”

Read more

Šajā video sastopiet zīmuļu ražotājus.

 

 

Dizaineru somas no ābolu atkritumiem.

Mūsu nākamā pietura? 127 gadus vecais Arminius tirgus paviljons Berlīnes Moabit rajonā – viens no labākajiem tirgus paviljoniem Vācijā. Šeit Rasa Vēbere un Esija Glomba satiekas ar Hannesu Pārtu [Hannes Parth] no “Frumat” – uzņēmuma, kas atrodas Dienvidtirolē, Itālijā, un pazīstams ar savu “ābolu ādu”.

“Kad ābolus izspiež, lai iegūtu sulu, paliek pāri cietās daļiņas,” paskaidro Hanness Pārts. “Šī ābolu spiedpaliekas ir pārāk vērtīgas, lai tās izmestu ārā kā organiskus atkritumus.” Pateicoties augstajam celulozes saturam, ābolu spiedpaliekas ir ideālas stilīgām radošas atkārtotas izmantošanas idejām.

Read more
Nelielajā attēlā parādīta dizainere Esija Glomba, kas intervē Hannesu Pārtu no “Frumat”. Lielajā attēlā redzama BMW i kolekcijas mugursoma, kas gatavota no alternatīvās ābolu ādas.

 

 

Hanness Pārts, “Frumat” izpilddirektors.
“Ābolu spiedpaliekas ir pārāk vērtīgas, lai tās izmestu kā bioatkritumus.”

“Frumat” izmanto spiedpaliekas un ābolu mizas, lai izgatavotu “Apple Skin”, kas ir ābolu ādas zīmola nosaukums. Ar savu gludo un smalko virsmu ādas imitācija ir perfekts no dzīvniekiem vai tikai ķīmiski iegūta materiāla aizstājējs. Tas ir piemērots izmantošanai ilgtspējīgā apģērbā, aksesuāros, piemēram, dizaineru somās, un pat papīrā.

“Tikai Eiropā vien sadedzinām vai iznīcinām trīs miljardus tonnu atkritumu katru gadu,” saka Hanness Pārts, runājot ar Rasu Vēberi un Esiju Glombu. “Tādā veidā zaudējam šos materiālus uz visiem laikiem!” Ņemot vērā arvien pieaugošo iedzīvotāju skaitu pasaulē un sarūkošos resursus, uzņēmējs radošu atkārtotu pārstrādāto materiālu izmantošanu uzskata par pilnīgi nepieciešamu.

Read more

Sastopiet ābolu ādas ražotāju šajā video.

 

 

Novērtēšana akla patēriņa vietā.

Pēc šī fascinējošā brauciena pa Berlīni abas dizaineres atgriežas savā studijā. “Visas šodien redzētās radošās atkārtotas izmantošanas pieejas ir mērķētas uz atkritumu daudzuma un ražošanas pārpalikumu samazināšanu,” rezumējot saka Esija Glomba. Rasa Vēbere viņai piekrīt: “Nenotiek neprātīgs patēriņš, nav gaistošu modes priekšmetu, bet tā vietā ir ilgtspējīgi izstrādājumi, ar kuriem klienti var identificēties. Un par kuriem viņi zina, kur, kā un no kā tie ir ražoti – svarīgākie nākotnes faktori”

Read more

VALENSIJA: NĀKOTNES VĒSMAS.

 

 

Aizraušanās ar pārskatīšanu.

Valensijas iedzīvotājiem patīk braukt pa savu pilsētu ar velosipēdiem, tāpat kā to dara Fernando Abelanass. Mēbeļu dizainers kāpj uz sava BMW Active Hybrid E-Bike, apstājas pie zaļām vietām savā māju pilsētā un parāda mums, ka laiku pa laikam atmaksājas pārskatīt savu dzīvesstilu.

Sastopam Fernando Abelanasu viņa mājoklī. Mēbeļu dizainers dzīvo un strādā 200 kvadrātmetru lielā vecā kurpju darbnīcā. Šī radošā dizainera studiju “Lebrel” no viņa privātās dzīves telpas nodala tikai viena siena. Viņam vajadzēja trīs gadus, lai ar savām rokām radītu šo plašo mājokli ar visām mēbelēm Valensijas dienvidos. Fernando objektus raksturo minimālisms – toties ārkārtīgi funkcionāls dizains un ražošana ar minimāliem resursiem.

“Tas, kas man ir svarīgi, – lai lietas kalpo,” viņš paskaidro. Tas nemaz nav pārsteidzoši, ka tādi izturīgi materiāli kā tērauds un masīvkoks “Lebrel” veido ilglaicīgas attiecības – neatkarīgi no tā, vai tas ir galds, grāmatu plaukts vai lampa.

Read more
Attēlos parādīts Fernando uz sava BMW Active Hybrid E-Bike kreisajā pusē, bet labajā – mēbeļu dizainera portrets.

 

 

 
“Tas, kas man ir svarīgi – lai lietas kalpo.”

Garām laukiem un pļavām.

Dzīvot mazliet ārpus pilsētas centra trīsdesmičetrgadniekam un viņa suņiem ir ideāls risinājums. Paiporta, pilsētas daļa, kurā viņš dzīvo, piedāvā viņam dabu, augļu dārzus un plašumus, tomēr tā joprojām ir saistīta ar pilsētas sirdspukstiem. Tāpēc viņam nevajag neko vairāk par velosipēdu, lai nokļūtu turp un atpakaļ: no viņa mājokļa sarkanais riteņbraucēju ceļš ved viņu pāri laukiem un tieši uz pilsētas centru.

Kā suņa īpašnieks Abelanass ir pazīstams ar to vešanu garās pastaigās, tāpēc tagad sēdēt BMW Active Hybrid E-Bike “sedlos” viņam ir vēl ērtāk. Tendence izvēlēties klasisko velosipēdu un tā funkciju un iespēju noreducēšana kalpoja par iedvesmu BMW pašu attīstībai sadarbībai ar “Designworks” studiju. Tā iekļauj gaismas sistēmu, akumulatoru, uzlādes līmeņa indikatoru un displeja paneli rāmī, lai – kā izrādās – kļūtu par minimālisma meistardarbu. Kas Fernando Abelanasam ir vienkārši perfekti piemērots. Pirmais brauciens cauri valstij, šķiet, noslēdzies zibenīgi.

Read more

 

 

Cauri kādreizējai upes gultnei.

Visi, kuri uzskata, ka iekšpilsēta ir mazāk zaļa, nekad nav redzējuši atjaunoto Valensiju. Šodien viss zied vēl vairāk nekā iepriekš. Pateicoties ilgtspējīgai pilsētvides plānošanai un jaunām dzīves vides koncepcijām, lielpilsēta ir radījusi telpu zaļai nākotnei: Tagad kājāmgājēji un velosipēdisti staigā un brauc tur, kur kādreiz piecdesmitajos gados cauri pilsētai plūdusi Rio Turia upe. Toreiz pēc spēcīgiem plūdiem upi novirzīja, un tagad iekšpilsētas “zaļās plaušas” ir deviņus kilometrus garas un aizņem vairāk nekā 100 hektārus: Šeit izveidotajā Jardin del Turia zaļajā zonā tagad ir palmu koku audzes un ziedošu rožu dārzi, un tā aicina apmeklētājus izbaudīt sporta veidus, slidot vai vienkārši nesteidzīgi pastaigāties. Parku šķērso astoņpadsmit seni un moderni tilti un ieskauj mūsdienu arhitektūras meistardarbi: kādreizējas upes gultnes lejastecē atrodas Mākslas un zinātnes pilsēta, kuras arhitekti sešdesmitajos gados bija Santjago Kalatrava [Santiago Calatrava] un Fēlikss Kandela [Félix Candela], un tā ir operas, planetārija un vairāku muzeju mājvieta. Arhitektūra, kas atklāti demonstrē savu ekscentriskumu un piesaista tūristus no visas pasaules.

Apmeklētāji, kuri tāpat kā vietējie iedzīvotāji, aplūko pilsētu velosipēdu mugurās – ne tikai populāro Turia parku. Arī pārējo pilsētu sedz bieži izmantotu veloceliņu tīkls ar 120 kilometru kopējo garumu. Pilsētas ilgtspējīgā pilsētvides projektēšanas koncepcija ir sākusi kustību ar skatienu virzienā uz nākotnes mobilitāti. “Redzat arvien vairāk un vairāk e-velosipēdus un elektriskus skūterus, kā arī veloceliņu tīkls kļūst arvien plašāks – tā ir laba zīme,” uzskata Abelanass, kurš nepārprotami izbauda braukšanu bez piepūles cauri daudzajiem parkiem.

Read more

Arhitektūra kā iedvesmas avots.

Viņš ir dzimis Valensijā un uzaudzis kopā ar tās pārveidi pārticīgā mūsdienu pilsētā. Trīsdesmitčetrgadnieks regulāri izmanto savu velosipēdu, veicot zaļus pārbraucienus cauri pilsētai tā vietā, lai brauktu ar auto. Viņš ir arī tādu ilgtspējīgu mājokļu projektu fans, kas realizēti Valensijā, piemēram, dzīvojamais komplekss Espai Verd pilsētas austrumos, blakus mūsu tūres galamērķim. “Tas radījis impulsu jaunu pilsētvides dzīves formu veidošanas pieejai,” saka Abelanass. Viņam patīk idejas par arhitektūras un būvniecības pārskatīšanu. Šim zīmolam “Lebrel” viņš rada ne tikai mēbeles, bet arī pilnīgu vides koncepciju, kas pārkāpj gaidītā robežas. Piemēram, zem tilta uzbūvēta studija, kuru nemana pat garāmgājēji. Šīs paslēpes ir pārdomāts papildu ieguvums. Viņa graujošās telpas izmantošanas koncepcijas ir daļa no pasaulē arvien pieaugošās arhitektūras tendences, kas sniedz atbildi ne tikai uz arvien vairāk ierobežoto telpu pilsētās, bet arī atsauc bērnības atmiņas: “Tās man atgādina paslēpju spēlēšanas sajūtu, kas ir vienpatības un drošības sajaukums.”

Read more

 

PILSĒTNIECISKA UTOPIJA.

Citā attēlā parādīts Fernando, kurš atvelk elpu. Viņš sēž uz zemes, muguru atspiedis pret kolonnu, ar savu BMW Active Hybrid E-Bike blakus.
Lielā attēlā parādīts Espai Verd komplekss ar tā bagātīgi apstādītajām jumta terasēm un balkoniem.
Mazā attēlā parādīti zaļie Valensijas parki.
Lielā attēlā parādīts Espai Verd komplekss ar tā bagātīgi apstādītajām jumta terasēm un balkoniem.

Citā attēlā parādīts Fernando, kurš atvelk elpu. Viņš sēž uz zemes, muguru atspiedis pret kolonnu, ar savu BMW Active Hybrid E-Bike blakus.

Mazā attēlā parādīti zaļie Valensijas parki.

Ierašanās Espai Verd kompleksā, Fernando nokāpj no velosipēda un stumj to pie rokas. Kaut arī viņš šo kompleksu labi pārzina, tā nozīme viņam nav zudusi. “Espai Verd bija revolūcija pastāvošajās arhitektūras un būvniecības koncepcijās. Tā ir liela iedvesma manam darbam,” viņš paskaidro.

Espai Verd ir viens no mūsdienu ilgtspējīgās Valensijas priekštečiem. Uzbūvēta astoņdesmitajos gados, šī “pilsētnieciskā utopija” nav zaudējusi neko no savas aktualitātes, jo tā turpina enerģiski paust tādas vērtības kā ekoloģiska un sociāla mijiedarbība. Tā savieno 108 pilsētas mājas dažādos līmeņos. Priedes un palmas aug kompleksos kopīgos dārzos un ūdenskritums ieejas zonā funkcionē kā ekosistēma un uztur gaisu tīru. Iedzīvotājiem pat nevajag pamest šo miera ostu, lai atslābinātos vai uzturētu sevi formā: lai to veiktu, šeit ir pārpārēm iespēju – sākot ar skriešanas maršrutu un peldbaseinu augšējā stāvā.

Šis komplekss, kuru izstrādājis Antonio Kortess Ferando [Antonio Cortes Ferrando], uzskatāms par kompaktu pilsētu, kas paļaujas uz vertikāli kā izšķirošo parametru un ļauj ienākt dabai katrā no trīspadsmit dzīvojamajiem līmeņiem plašajās terasēs un kopīgajās dzīvojamajās telpās.

Read more

Sapnis par personisko mobilitāti.

Pārdomātā pilsētvides plānošana ņem vērā nākotnē aktuālos jautājumus, un tai ir ārkārtīgi būtiska loma. Bez augošā veloceliņu tīkla un Jardìn del Turia Valensijas iedzīvotāji nekad nevarētu pievērsties velobraukšanai tik lielos apmēros. Viņi ne tikai pieņem savu jauno, zaļo pilsētas dzīvi, bet viņiem tā patiešām patīk. Šī ilgtspējība var pat radīt efektīvākas mobilitātes koncepcijas, kuras pauž daudzie klasisko velosipēdu, elektrisko velosipēdu un skūteru braucēji, kas kļūst par arvien raksturīgāku pilsētvides ainavas iezīmi.

Viņi mēro jaunus attālumus, izmantojot videi draudzīgus mobilitātes risinājumus, un, īstenībā iekšpilsētā pārvietojas daudz ātrāk nekā ar automobili. “Mobilitāte nosaka pilsētas raksturu. eBike ir pilsētnieciskas mobilitātes risinājums. Mēs ātri varam nokļūt no punkta “A” uz punktu “B”, lai saudzētu vidi un izbaudītu sauli un svaigo gaisu.” Tā ir Fernando Abelanasa ideja par mūsdienīgu pilsētas dzīvi.

“Ticu individualitātei, ilgtspējībai un ceļam atpakaļ pie dabas,” saka Fernando Abelanass, “ne tikai man, bet visiem.” Vērtības, kam ir liela loma viņa dzīvē un kuras viņš saskata savā māju pilsētā un vietā, kurā viņš izvēlas dzīvot. Valensija ir kļuvusi par nākotnes dabas lielpilsētu un sapratusi vissvarīgākos jautājumus: ja kaut kas ir jānocērt, tad tikai tāpēc, lai atgrieztu atpakaļ dabu mūsu dzīvē. Fernando Abelanass ir pārliecināts: “Valensijai ir citu pilsētu iedvesmošanas potenciāls.” Tam nebūt nav jābūt saistītam ar veselas upes pārvēršanu – tikai situācijas pārskatīšanu.

Read more
Šajā attēlā parādīts BMW Active Hybrid E-bike, kas novietots pie upes Valensijā.

 

 

BMW Active Hybrid E-bike.

  • Apmeklējiet BMW dzīvesstila veikalu Dārzciema ielā 64A, Rīgā – pie oficiālā BMW pārstāvja Latvijā.
    Darba laiks: pirmdiena-piektdiena no 09:00 līdz 18:00.